Czym grozi kradzież danych osobowych

Zgubienie lub kradzież dowodu osobistego trzeba niezwłocznie zgłosić na policji, w bankach oraz urzędach. Inaczej narażamy się na wiele nieprzyjemności. Co ważne, banki przekazują sobie informacje o utraconych dokumentach, więc nie ma potrzeby zgłaszania tego faktu wielu podmiotom tego typu.

Wśród oszustów wciąż popularna jest pożyczka na skradziony dowód osobisty. Coraz trudniej jest to zrobić, ale nadal jest to możliwe. Oszukana osoba zazwyczaj dopiero po wielu miesiącach dowiaduje się, że ma długi, często w wielu instytucjach. Wynika to z bardzo uproszczonych formalności przy zawieraniu umów pożyczkowych przez internet. Wystarczy podać cudze dane osobowe i przypadkowy adres do korespondencji. Wtedy upomnienia i inne informacje związane z długiem nie trafiają do ofiary kradzieży. W celu ochrony dowodu osobistego, paszportu oraz prawa jazdy, najlepiej nie nosić ich wszędzie za sobą w portfelu lub innym oczywistym miejscu. Przeważnie można przewidzieć, że dokumenty te potrzebne w konkretnej sytuacji. Na co dzień powinno się je trzymać w bezpiecznym i ukrytym miejscu w domu, najlepiej w kasetce albo w sejfie. To ochroni je przed przypadkowym zniszczeniem.

Kradzież danych osobowych

Dużo bardziej rozpowszechniona jest kradzież danych osobowych w internecie i zaciąganie zobowiązań finansowych na nieostrożną osobę. Istnieje też ryzyko, że ktoś online zdobędzie np. login i hasło do konta bankowego i wypłaci wszystkie pieniądze. Złodzieje wciąż wymyślają nowe sposoby na wyłudzenie gotówki. Nie wystarczy już mieć zainstalowany program antywirusowy. Trzeba ostrożnie podchodzić do nietypowych wiadomości od znajomych na messengerze od Facebooka oraz innych komunikatorach. Należy uważać na stronach, na których wymaga się podania PESEL, adresu i innych danych uznawanych za wrażliwe.

Oszustwa na BLIK

Coraz częściej zgłaszane jest tzw. oszustwo na BLIK. Przestępcy włamują się na konta na portalach społecznościowych i rozsyłają z nich prośby o pomoc finansową poprzez podanie kodu BLIK. Mnóstwo ludzi traci na tym na dość spore sumy. A przecież wystarczy zadzwonić lub poprosić o spotkanie bliską nam osobę. Ostatecznie można pokusić się o zadanie pytania, na które trudno będzie poprawnie odpowiedzieć obcej osobie.

Dług związany z kradzieżą dowodu osobistego oraz danych osobowych można anulować, ale nie jest to proste. Wymaga wiedzy z kilku gałęzi prawa. Trudno jest skuteczne bronić się samodzielnie. W związku z tym warto zatrudnić dobrego prawnika, który rozwieje wszystkie wątpliwości i pomoże przejść przez wszystkie procedury. Wielu fachowców zgodzi się, aby pierwsza konsultacja dotycząca wyłudzenia danych osobowych była darmowa.

Jeśli potrzebujesz pomocy prawnej kancelaria EUROLEGE może być właściwym wyborem.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here