Co je świnka morska

Świnka morska to popularne zwierzę domowe, towarzyszące człowiekowi w codzienności. Jaka karma będzie dla niej odpowiednia? Których produktów za wszelką cenę unikać?

  1. Co je świnka morska?

Podstawą diety świnki morskiej jest świeże i pozbawione zanieczyszczeń siano. Może mieć klasyczną postać pełnych źdźbeł bądź występować w formie granulowanej. Drugi z wariantów sprzyja zachowaniu porządku wewnątrz klatki. Jest też wygodne w przechowywaniu w niewielkim mieszkaniu, w którym nie ma zbyt wiele miejsca. Sianko można podawać, kładąc na dnie klatki bądź też umieścić je w specjalnym paśniku przywieszonym z boku lub od góry. Warto wiedzieć, że sianko powinno stanowić 80% diety świnki morskiej, nie jest jednak jedynym pokarmem, który należy jej podawać. Ważnym składnikiem codziennego jadłospisu są warzywa.

Ciekawym urozmaiceniem żywienia pupila mogą być owoce, jednak z uwagi na dużą zawartość cukru powinny stanowić raczej przekąskę niż regularny pokarm. Świnki morskie mogą jeść truskawki, jeżyny, mango, morele, gruszki, banany, aronię czy arbuzy. Wysokiej jakości karma dla świnki morskiej dostępna jest w sklepie internetowym https://www.maxandmrau.pl/pl/menu/karma-dla-swinki-morskiej-250.

  1. Czego nie może jeść świnka morska?

Pomimo tego, że świnka morska może mieć apetyt na większość podanych jej warzyw, nie każde z nich będzie jej służyć. Przykładowo lucerna zawiera zbyt dużo wapnia, stąd też nie powinna pojawiać się w diecie tego zwierzęcia. Część roślin strączkowych, takich jak fasola, może okazać się trująca, należy zatem wykluczyć ją z diety pupila. Nie należy podawać jemu również ziemniaków, cebuli czy kapusty. Świnki nie mają enzymów trawiennych, dzięki którym mogłyby przyswoić mleko krowie, dlatego też nie powinno ono trafiać do ich miseczki.

  1. Zioła dla świnki morskiej – jakie są zalecane?

Wśród ziół, które można bez obaw podawać śwince morskiej, znajdują się takie jak tymianek, kolendra, bazylia i szałwia, ale również mięta, melisa, mniszek lekarski czy babka lancetowata. Na liście zalecanych produktów żywieniowych świnki znajduje się też dziurawiec, rumianek i pokrzywa.

  1. Przysmaki dla świnki morskiej

Jeśli chodzi o podawane gryzoniowi od czasu do czasu przekąski, warto postawić na zieloną paprykę, jak też kawałek selera czy cykorii. Śwince może posmakować też cykoria, burak, pomidor czy rzodkiewka.

Jeżeli jesteś zainteresowany tematyką żywienia i pielęgnacji świnek morskich, zapraszamy do zapoznania się z naszymi innymi artykułami na ten temat.

Reklama.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here